Čarodějná nebo čarodějnická?

03.05.2023

První křesťané démonizovali přírodu jako celek i v jejích částech, v minulosti i v budoucnosti...... Pokud už je nějaký ďábel v květině, v temném lese se ukrývá zcela jistě!

                                                                                                                                                            Jules Michelet

S čarodějnictvím a čarodějnicemi byly spojovány především byliny trnité, pálivé, ty které působí bolest, byly vyobrazovány se zvířaty působícími odpor či strach. Hon na čarodějnice přetrvává dodnes, kdy církev nahradila farmaceutická lobby, která užívání bylin a uvádění jejich zdravotních účinků všemožně zakazuje pod záminkou ochrany obyvatel.

Čarodějka je úzce spojená s přírodou a vesmírem, tak, že si to mnozí nedovedou představit. Dokáže využít moc a sílu bylin a živlů, kterou by měla využívat pro dobro ostatních, nikoli svoje.

Jednou z čarodějných bylin je kopřiva. Pro někoho možná úporný plevel, ale její moc je kouzelná. Od jara do časného podzimu můžeme využívat její různé části. Když vyraší první lístky poslouží nám k přípravě očistného čaje, špenátu, salátu apod... celý stonek využíváme ke krmení zvířat. Od jara do léta si lze z listů připravit vlasovou vodu nebo výborné přírodní hnojivo a posilovač růstu rostlin a také nám rostlina poslouží při přírodním barvení. Semínka samičích rostlin jsou takzvanou superpotravinou. Nesmím zapomenout ani na její textilní využití, vzpomeňme na Bohdanku v pohádce Sedmero krkavců, ze stonků kopřivy lze totiž získat vlákno. Rekonstrukci pravěkých kopřivových šatů provedli v Centru tradičních technologií v Příboře, kde jsou také ke shlédnutí.