Kořen z barbarské krajiny

23.05.2022

Ne každý ji rád a ne každý ji smí. Řeč je o reveni - rebarboře.

Matthioli ji popisuje jako kořen z barbarské krajiny .... "Přináší se rhabarbarum z Indi, z Persí a z troglodytské krajiny, odkavadž i jméno má."  My známe a používáme stonky reveně kadeřavé, reveně bulharské nebo jejich křížence většinou už jen jako zeleninu užívanou v kuchyni na marmelády nebo do koláčů. Pro léčebné účely se však používá oddenek reveně dlanité čínské nebo reveně lékařské.

Věděli jste ale, že se reveň používá také v přírodním barvířství a jako přírodní insekticid? Odvar z listů rebarbory používám jako mořidlo při barvení ovčí vlny a často také jako výborný prostředek proti mšicím.

Tu je recepis:

10l vody, 2 kg rebarborových listů

Listy natrháme na menší kousky a zalijeme vodou. Necháme vyluhovat  1 den a poté vaříme 20 minut. Po vychladnutí přecedíme přes mikrosíto, protože budeme postřikovat a malé částečky rostliny jsou v postřikovači nežádoucí. Napadenou rostlinu postřikujeme několikrát denně několik dní. Buďte trpěliví, jde o přírodní preparát, který nezabírá ihned. Výsledek se dostaví zhruba po 4 dnech až týdnu, kdy uvidíte mrtvolky mšic a rostlina se začne krásně vzpamatovávat.